09 Eylül 2005

Motosiklet Idman Rehberi: Bolum 1

Kaynak hakkında genel bilgi:

Aşağıda çevirisini üslendiğim rehber “Motorcycle Skill Test – Practice Guide” adıyla ABD'de yayınlanmış bir kitapçıktır. Asıl kaynağı belli olmamakla beraber, benim kaynak olarak kullandığım orjinal kitapçığın taranmış halini http://www.sportbikes.com/wwwthreads/
showflat.php/Cat/0/Number/901066/an/0page/0#901066 adresinde online olarak bulabilirsiniz. Ulaşabildiğim kadarıyla, tarayan Steve Bausch, forumda yayınlayan ise Emmett Kelly. Bu isimler dışında bir kaynağa ulaştığınız takdirde bilgiyi bu dosyaya ekleyiniz.

Giriş

Bu kitapçık kendi başınıza ve ya bir arkadaşınızla beraber tatbik edebileceğiniz bir çok egzersiz içermektedir. Bu egzersizler motosiklet beceri testini geçmeniz ve ehliyetinizi alabilmeniz için gerekli olan becerileri geliştirmenize yardım etmek içindir. Bu egzersizleri düzgün bir şekilde uygulamanız ise size trafikte karşılaşacağınız pek çok durumda yardımcı olacaktır. Eğer debriyajı ve gazı doğru kullanmak, düz bir çizgide vites atmak gibi temel becerilere sahip değilseniz kesinlikle bu egzersizleri denemeye kalkışmayınız! Tabii ki doğru sürmeyi öğrenmenin en iyi yeri, eğer yakınınızda bir tane bulunuyorsa, kaliteli bir binici eğitim programıdır.

Pratik yapmaya başlamadan önce bütün rehberi okuyunuz. Egzersizleri uygularken de rehberi başvuru amaçlı yanınızda bulundurunuz.

Çalışma Alanını Seçme

İşaretlemesi iyi yapılmış bir park yeri en iyi çalışma alanıdır. Fakat park etmiş araçlar tarafından bırakılmış yağa dikkat ediniz. Alışveriş merkezlerinde, okullarda vs. her zaman kullanımda olmayan park alanlarını seçiniz. Örneğin, akşam saatlerinde bir okul park yerini ve ya sabah saatlerinde bir alışveriş merkezinin otoparkını kullanabilirsiniz. Doğru mekanı seçtikten sonra sahibinden izin almayı unutmayınız.

Egzersizleri kurarken aşağıdaki temel park alanı diyagramını aklınızda bulundurunuz. Eğer park yeri bu tip çizgiler içermiyorsa, diyagramdaki boyutları dikkate alınız, ve mümkünse tebeşirle işaretleyiniz.


Trafik en önemli kaygınız olmalıdır. Herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka önünüzü, yanlarınızı ve arkanızı kontrol ediniz. Çocuklara ve hayvanlara da dikkat edip, alanda bulunan başkalarına saygılı olunuz.

Güvenlik Kuralları

Aşağıdaki egzersizler tehlikeli değildir. Lakin bir kaç güvenlik kuralı takip edilmelidir.

  • Uygun koruyucu kıyafetlerinizi giyiniz: Kask, eldivenler, ayak bileklerini kapatan botlar ve ya ayakkabılar, uzun pantolonlar ve uzun kollu üst kıyafet.

  • motosikletinizin her hangi bir sorunu olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bunu yapmayı bilmiyorsanız, kullanma kılavuzuna başvurunuz.

  • Egzersiz alanında toprak, cam, arabalar tarafından bırakılmış yağ ve bunun gibi saçılan şeyler olmadığından emin olunuz.

  • Mümkünse hem trafiği kontrol etmesi hem de birşeyler ters giderse size yardım etmesi için bir arkadaşınızı yanınızda getirin.

Ne Getirmeli?

İşaret olarak kullanabileceğiniz 5 küçük nesne getirin. Dibinde ağırlık olarak biraz su veya kum olan plastik şişeler ve ya süt kutuları işinizi görecektir. Eğer küçük nesneler kullanacaksanız işiniz bittiğinde onları egzersiz alanınızda bırakmayınız. Eğer küçük objeler bulamazsanız biraz tebeşirle işaretleme yapabilirsiniz.


0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home